Принцот Хари пристигна во текот на ноќта меѓу неделата и понеделникот од Лос Анџелес во Лондон за да присуствува на погребот на неговиот дедо, војводата од Единбург, принцот Филип , на 17 април.

Војводата од Сасекс ексклузивно беше снимен од новинарите на таблоидот Сан како се симнува од летот од Лос Анџелес во 1.15 часот по лондонско време.

Принцот Хари беше пречекан на пистата на аеродромот од припадници на кралското обезбедување и полицијата.

Тој го напушти аеродромот во придружба влегувајќи во Ренџ Ровер.

Медиумите претпоставуваат дека принцот Хари ќе поминува време до погребот Нотингем котиџ, во алатата Кенсингтон, каде што живеел со Меган Маркл на почетокот на бракот.

Неговата сопруга, која е во третиот месец од бременоста, останува во Лос Анџелес по совет на лекарите.

Според законот, принцот Хари треба да помине десет дена во карантин, но ќе му биде дозволено да присуствува на погребот ако по пет дена неговиот тест за ковид 19 е негативен.

Војводата од Сасекс пристигна на погребот откако разговараше со неговиот татко, принцот Чарлс.

Наследникот на престолот објави дека со нетрпение чека да го види својот син.

Медиумите шпекулираат дека семејството Виндзор ќе го искористи времето до погребот за да ги залечи раните предизвикани од неодамнешното крајно контроверзно интервју на принцот Хари и Меган Маркл со Опра Винфри.

Интервјуто го донесе младиот принц од третиот најпопуларен член на кралското семејство до третиот најнепопуларен.

Сепак, според протоколот, за време на две недели жалост во кралското семејство, единствена тема на разговор би можеле да бидат нивните спомени за принцот Филип.

На медиумите им беше откриено и дека кралицата Елизабета Втора била со нејзиниот сопруг во последните моменти од неговиот живот, како и дека војводата од Единбург починал уживајќи во сонцето.

Разјаснета е уште една дилема – принцот Филип, крстен во црквата Свети Georgeорѓи на Крф, ќе биде погребан во кралскиот гроб на капелата Сент Џорџ во замокот Виндзор, а не во градината Фрогмор како што тој сакаше.