Две лица се повредени, а едно е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС.

Едната жртва има сериозни, но не и опасни за животот повреди. Напаѓачката била совладана од случајни минувачи, кои чекале да пристигне полицијата.

Прво нападнала една жена прободувајќи и ја во вратот, а се обидела да задави друга во супермаркет во Лугано.
Федералните обвинители го означија инцидентот во кантонот Тичино како можен терористички напад и започнаа истрага, објави Ројтерс.

Жената која го извршила нападот му е позната на Федпол од полициските истраги од 2017 година, со џихадистичко потекло, соопшти Федералната полициска канцеларија на својот профил на Твитер.

Осомничената, 28-годишна жена која живеела во оваа област, била приведена откако минувачите ја совладале сè додека не пристигнала полицијата.

Една од жртвите се здобила со сериозни повреди, но нејзиниот живот не бил загрозен, додека другата жена, која со апсењето била фатена за вратот, била полесно повредена.