Пазарите се распродадоа на глобално ниво во понеделникот, а американските берзи го претрпеа најлошиот ден во последниот месец. Во неделата, шефот на канцеларијата на Белата куќа Марк Медоуз за Си-Ен-Ен изјави дека „нема да ја контролираме пандемијата“, со затворање на 250.000 луѓе во САД. 

Во САД, индексот на Dow Jones падна за 2,3%, во Велика Британија FTSE 100 заврши 1,2% пониско, а во Европа индексот Stoxx Europe 600 падна за 1,8%.

Пазарите беа исто така трогнати од извештаите дека спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и министерот за финансии Стивен Мнучин уште еднаш не успеале да ги усогласат разликите околу содржината на новиот пакет за фискални стимуланси во САД. Шансите за договор до денот на изборите сега се „главно изгаснати“, според Блумберг.