Голманот на ракометниот клуб Охрид и повремен репрезентативец на Македонија, Никола Даниловски (24) денес беше пронајден мртов во Охридското езеро.

Според локалните медиуми, Даниловски исчезнал синоќа околу 21 часот, по тренингот во клубот, а неговото безживотно тело било пронајдено утрово во Охридското езеро во близина на туристичкото одморалиште Лагадин.

Според соопштението на охридската полиција, на телото на Никола Даниловски не биле пронајдени траги на насилство, а причините за неговата смрт ќе ги утврди истрагата. Се додава дека тој синоќа бил воден како исчезнат и бил интензивно баран од полицијата, соиграчите и пријателите.

Ракометниот клуб Охрид исто така потврди дека Даниловски починал на својата Фејсбук страница.

Последниот поздрав на Ракометниот клуб Охрид до голманот Никола Даниловски Џамбо. Ти секогаш ќе бидеш еден од нас, пишува под неговата фотографија.

Поради смртта на Даниловски, вечерашниот натпревар од Суперлигата меѓу Охрид и Струга беше одложен.

Даниловски претходно играше за скопски Металург и битолски Пелистер, а ги помина сите помлади категории во националниот тим и беше на пошироките списоци на селекторите Данило Брестовац и Кирил Лазаров во сениорската репрезентација.