Властите во Кина соопштија, дека првиот смртен случај предизвикан од новиот коронавирус во последните осум месеци бил пријавен на 13 јануари, објавија светските новински агенции.

Тие цитираа изјава на кинескиот Државен комитет за хигиена и здравје. „Во последните 24 часа се регистрирани 138 нови потврдени случаи на заболување, од кои едната заврши со смрт“, се вели во соопштението.

Според статистиката на Министерството, во Кина не се регистрирани нови смртни случаи од 16 мај 2020 година. Според извештаите на кинеските медиуми, новиот фатален исход е утврден во провинцијата Хебеи откако бил заразен со коронавирус.

Од пријавените 138 нови случаи на Ковид-19 во изминатите 24 часа, за 14 случаи се смета дека се увезени од странство, од тоа осум се регистрирани во Шангај, три во провинцијата Гуангдонг и по еден во Пекинг, провинцијата Хенан. Другите 124 случаи се покажаа како внатрешни.

Од почетокот на пандемијата, кинеските медицински лица пронајдоа 4.465 пациенти меѓу граѓаните кои пристигнаа во земјата од странство, од кои 4.181 се опоравија и се отпуштени од болница. 284 лица се лекуваат, од кои три се во сериозна состојба.

Според најновите податоци, вкупниот број на потврдени случаи на Ковид-19 во континентална Кина достигна 87.845, со умирање од 4.635 лица и закрепнување на 82.324 пациенти Според надлежните, во моментов има 885 активни случаи на заболување, а 24 од заразените се во сериозна состојба.