Руското Министерство за надворешни работи денеска објави дека протера двајца холандски дипломати.


Протерувањето на холандските дипломати уследи како одговор на претходното протерување на двајца руски дипломати од Хаг во декември поради шпионажа, објави Ројтерс.

Тие се обвинети за шпионирање на холандскиот високотехнолошки сектор.

За време на нивното протерување, руската амбасада во Хаг објави дека Холандија не доставила докази за незаконското однесување на двајца руски дипломати.

Наведено е дека е поднесен остар протест против амбасадорот на должноста на холандска амбасада во Москва поради основаното прогласување на двајца руски дипломати за персона нон грата, пренесе РИА Новости.