Прес секретарот на рускиот претседател, Дмитриј Песков за телевизијата „Русија 1“ изјави дека според традицијата претседателот Владимир Путин ќе ја дочека Новата година со роднини и со блиски пријатели.

Портпаролот на Кремљ изјави дека не знае каде Путин ќе ја чека и ќе ја дочека новата 2021 година, но дека се надева дека претседателот ќе може да одмори и го дојде до малку одмор за време на празниците, бидејќи тој никогаш не се одморил целосно.

Руската новинска агенција Интерфакс објави, повикувајќи се на филмот „Опасен вирус, првата година“, кој се емитуваше на телевизијата Русија 1, дека за време на пандемијата, Путин живеел и работел во неговата резиденција во Ново Огарево. Песков ги негираше гласините дека Путин ја водел земјата од бункер.

Песков исто така откри дека Путин редовно се тестира за КОВИД-19.

Интерфакс објави дека во јуни стана познато дека во резиденцијата на Путин е изграден посебен, специјален тунел, во кој се дезинфицира секој минувач. Ова е направено со користење на систем развиен од компанија во рускиот град Пенза.

Во затворена просторија се распрскува дезинфекционен раствор. Тој паѓа на сите изложени делови на телото и на облеката на лицето кое поминува низ тунелот, обвивајќи го со облак од ситни водени честички.