Руската полиција ги интензивираше истрагите и претресите во врска со затворениот опозиционер Алексеј Навални и неговите роднини, соопшти денеска тимот на Навални неколку дена пред новите митинзи против руските власти.

„Не ми дозволија да стапам во контакт со адвокат, ми влетаа во вратата“, им рече таа на новинарите од прозорецот на станот на сопругата на Навални, Џулија.

Денес полицијата изврши претрес во нивниот стан во Москва, како и во просториите на организацијата на Поморскиот фонд за борба против корупцијата, објави на Твитер неговиот соработник Собол.

Директорот на таа организација, Иван Јданов, изјави дека полицијата извршила претрес и во станот на братот на Навални.

Пребарувањата се дел од истрагата на Министерството за внатрешни работи на Русија поради „кршење на санитарните мерки“ воведени поради епидемијата на вирусот корона, па дури и по демонстрациите на приврзаниците на Навални минатиот викенд.

Претставниците на Министерството пред претресот рекоа дека организаторите и учесниците на нелегалните митинзи „создаваат закана за ширење на вирусот корона“ и додаваат дека некои луѓе заразени со вирусот корона протестираат во Москва.