Откако заразата со ковид-19 влезе во Белата куќа, руската јавност се запраша – како нивниот шеф на државата се штити од опасноста од оваа зараза?

Веднаш штом пандемијата, кон средината на март, се појави во Русија, од тогаш Владимир Путин е буквално во изолација. Симболот на неговото пандемиско владеење станаа видео бимовите каде тој, сам, седи на масивно биро со огромни размери во грандиозниот кабинет во неговото московско предградие Ново Огорјово, комуницирајќи со своите соработници преку голем број екрани со помош на апликацијата зум.

По појавата на пандемијата, Путин многу брзо го напушти Кремљ, каде имаше премногу луѓе, а короната успеа да влезе во тоа добро заштитено подрачје – позитивни беа портпаролот на Путин Дмитриј Песков и премиерот Михаил Мишустин.

Затоа Путин веднаш беше префрлен во Ново Огорјово, каде веднаш го намалија бројот на персоналот, а интересно е, како што пишува рускиот сервис на Би-Би-Си, дека оние што останале (осигурување, домаќинки, готвачи, придружен персонал, помошник и неопходни асистенти од кабинетот на претседателот ) не ја напуштиле резиденцијата од март: живеат таму, оттогаш воопшто не заминале дома и се тестираат и проверуваат на неделно ниво.

Путин полека започна да излегува во јавноста некаде на почетокот на летото, но без многу контакти со луѓе или на доволно растојание од сите, кои мораа да поминат строги контроли и да направат тестови стари најмалку два дена за да го видат претседателот во живо на пристојно растојание.

Од почетокот на пандемијата, бројот на луѓе кои стапуваат во контакт со Путин е ограничен и значително намален, како и состаноци „во живо“. Имено, ако некој сè уште требаше да биде во иста просторија со Путин, тој треба да помине одредена процедура- да помине неколку забрзани тестови и да има најмалку двонеделен, ако не и подолг карантин, во претседателскиот санаториум на Црното Море во близина на Сочи, каде што исто така сите вработени не го напуштиле објектот каде што работат со месеци. Некои руски медиуми се пошегуваа дека секој што ќе дојде кај Путин е исончан и има убава боја, поради сончањето во Сочи, а интензитетот на бојата на кожата сугерира колку долго луѓето требале да лежат на плажата на санаториумот на Кремљ на Црното Море пред да се сретнат со Путин.

Оние кои, сепак, мораа да ја напуштат територијата на Нови Огорјево, затоа што отидоа со Путин на некои од неговите состаноци во текот на летото или во Сочи, во друга добро чувана претседателска „база“ Бочаров Ручеј, мораа да поминат најмалку двонеделен, понекогаш и месечен карантин. Оние кои се во директен контакт со него не можат да бидат во домашна изолација, туку под посебна грижа на медицинскиот тим во Кремљ, пишува рускиот Би-Би-Си. Што за многумина е добра нега и одмор.

Тој режим се однесува апсолутно на сите. Според медиумите, таа процедура морале да ја поминар дури и неговиот најблизок соработник и директор на најмоќната руска нафтена компанија Роснефт, Игор Сечин или шефот на државната финансиска контрола, Андреј Кудрин. Исто така, сите вработени во претседателската канцеларија, без исклучок, без разлика дали се сретнале со него или не, мораат да имаат неделни тестови и се ограничени во движењето и учеството на јавни или поголеми семејни собири.

Без барем најмалку стар тридневен тест, никој не може ни да се доближи до Ново Огорјово, а камоли да стапи во контакт со вработените кои се во контакт со Путин.

Во времето на пандемијата, Путин имаше само две државни средби, со белорускиот претседател Александар Лукашенко и киргистанскиот претседател Соронбај Женеков, кои мораа да ги презентираат резултатите од тестовите пред состанокот. Сите настани ги снимаат луѓе од неговата околина, а овие снимки можат да ги користат руските медиуми. За прв пат, од безбедносни и медицински причини, Путин ја одложи својата традиционална „Директна линија“, годишна средба со народот и новинарите, кога одговара со прашања на граѓани кои поставуваат прашања на одредени адреси и броеви со месеци. Ги има и по неколку милиони!

Иако Путин се пофали со ефикасна руска вакцина, за која рече дека меѓу првите била вакцинирана неговата ќерка (не кажа која од двате ), а потоа се појавија информации дека тој нема да биде вакциниран, РИА Новости објави дека Путин рекол дека по вакцинацијата ќе престојува во посета на Јужна Кореја по повод 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи. Руските медиуми објавија дека со руската вакцина Спутник V веќе се вакцинирале министерот за одбрана Сергеј Шојгу и градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин, но на пример, првиот заменик началник на Генералштабот на Путин, Сергеј Кириенко, одбил да се вакцинира затоа што ја победил короната и добил антитела. Патем, пандемијата во Русија не стивнува – деновиве бројот на заразени го надмина бројот на 9 илјади на ден. Досега, повеќе од 1,2 милиони луѓе се разболеа во Русија, од кои повеќе од 21 000 починаа. Но, првиот човек на Русија го чуваат како малку вода на дланката, за да не му се случи судбината на Доналд Трамп.