Претседателот на Русија е загрижен за постигнатите договори со Трамп.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави денеска дека во ситуација кога Соединетите држави се потресени од масовни протести, претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, е загрижен за тоа колку доверба може да има во договорите со неговиот американски колега Доналд Трамп.

Во интервју за руската новинска агенција Интерфакс, Песков рече дека Путин треба да знае дека може да има доверба во постигнатите договори со Трамп и изјави дека растечката непредвидливост на потезите што ги направи Вашингтон предизвикува загриженост во главните градови на државите ширум светот.

Важно е Путин да знае дека во Трамп има соговорник кој може одговорно да учествува во дијалогот со него за тоа како да се подобри ситуацијата, рече Песков.

Претставници на Стејт департментот на САД најавија дека следната недела во Австрија, претставниците на САД и Русија ќе разговараат за претходно договорените теми во врска со иднината на контролата во наоружувањето.


Напишете коментар