Баку и Ереван усвоија заедничка изјава во која се согласија за прекин на огнот во Карабах, почнувајќи од денес, 10 октомври, на пладне, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, по преговорите во Москва.

„Азербејџан и Ерменија, со посредство на копретседателите на Минската група на ОБСЕ, ќе започнат суштински преговори засновани врз основните принципи на решавање, со цел постигнување мирно решение што е можно поскоро“, рече Лавров, повикувајќи се на заедничката изјава.

Конкретните параметри на режимот на примирје во Карабах ќе бидат специјално договорени, додаде Лавров.

„Страните ја потврдуваат непроменливоста на форматот на преговарачкиот процес“, рече шефот на руската дипломатија, осврнувајќи се на заедничката изјава на министрите за надворешни работи на Русија, Азербејџан и Ерменија.

Баку и Ереван, исто така, се согласија да започнат размена на затвореници и тела на убиените по влегувањето во сила на примирјето во Карабах, со посредство и во согласност со критериумите на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, се вели во заедничкото соопштение.

Министрите за надворешни работи во петокот се состанаа во Москва за да разговараат за состојбата во Нагорно Карабах. Преговорите се водеа зад затворени врати. Овие преговори, кои траеја повеќе од десет часа, беа најдолги во последните 20 години.

Пред преговорите, ниту една делегација не даде никакви изјави.

Министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан пристигнаа во Москва на консултации на покана на рускиот претседател Владимир Путин, сепак, според портпаролот на претседателот Дмитриј Песков, средбата на министрите со Путин не беше планирана.

Борбите на контактната линија во Карабах започнаа на 27 септември. Баку и Ереван се обвинуваат едни со други за избувнувањето на конфликтот. Во Ерменија е прогласена воена состојба и општа мобилизација. Во Азербејџан е воведен полициски час и делумна мобилизација.

Лидерите на Русија, САД и Франција ги повикаа Ереван и Азербејџан итно да ги прекинат конфликтите и да започнат преговори без предуслови. Турција изјави дека ќе му пружи каква било помош на Азербејџан, како на бојното поле, така и на преговарачката маса.