Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-209, Куманово-26, Тетово-13, Прилеп-5, Гостивар-12, Штип-8, Битола-8, Велес-26, Охрид-26, Струмица-8, Кавадарци-32, Струга-11, Кичево-10, Свети Николе-1, Гевгелија-3, Ресен-1, Крива Паланка-3, Радовиш-5, Делчево-16, Пробиштип-3, Виница-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Богданци-2, Кратово-3, Демир Капија-6 и Пехчево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 894 оздравени пациенти од: Скопје-497, Куманово-21, Тетово-49, Прилеп-30, Гостивар-14, Штип-8, Битола-6, Велес-10, Охрид-18, Струмица-7, Кавадарци-47, Струга-5, Кочани-4, Кичево-11, Свети Николе-6, Гевгелија-3, Неготино-21, Дебар-20, Ресен-4, Крива Паланка-15, Радовиш-2, Берово-12, Делчево-39, Пробиштип-4, Виница-4, Македонски Брод-1, Богданци-3, Кратово-2, Крушево-3, Македонска Каменица-16, Демир Капија-8, Пехчево-3, Дојран-1.

Починати се 21 лице, два пациенти од Скопје (87 и 65г), еден од Куманово (75г), единаесет пациенти од Тетово (72, 68, 57, 58, 66, 73, 77, 65, 74, 56 и 73г), еден од Прилеп (84г), еден пациент од Штип (78г), еден од Охрид (69г), два пациенти од Кавадарци (64 и 59г), еден пациент од Кочани (71г) и еден од Кичево (63г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91161, бројката на оздравени пациенти е 79621, на починати е 2812, а бројот на активни случаи изнесува 8728. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 39671, активни 4855

• Куманово 5139, активни 381

• Тетово 5045, активни 326

• Прилеп 4527, активни 186

• Гостивар 3589, активни 218

• Штип 3484, активни 142

• Битола 3196, активни 161

• Велес 3037, активни 257

• Охрид 2749, активни 358

• Струмица 2514, активни 288

• Кавадарци 2504, активни 296

• Струга 2186, активни 147

• Кочани 1714, активни 82

• Кичево 1704, активни 127

• Свети Николе 1068, активни 30

• Гевгелија 973, активни 95

• Неготино 953, активни 88

• Дебар 741, активни 88

• Ресен 728, активни 101

• Крива Паланка 716, активни 44

• Радовиш 690, активни 43

• Берово 577, активни 37

• Делчево 575, активни 141

• Пробиштип 503, активни 39

• Виница 485, активни 31

• Валандово 325, активни 12

• Демир Хисар 243, активни 9

• Македонски Брод 242, активни 11

• Богданци 224, активни 29

• Кратово 218, активни 18

• Крушево 200, активни 26

• Македонска Каменица 190, активни 20

• Демир Капија 188, активни 26

• Пехчево 181, активни 11

• Дојран 82, активни 5

Направените 2518 теста се преку: ИЈЗ-438, ЦЈЗ Скопје-65, Авицена-235, Биотек-298, МАНУ -114, Жан Митрев (Филип Втори)-110, Систина со PCR метода -202, лабораторија Лаор –138, Судска медицина-5, ЦЈЗ Битола-40, Инфективна клиника-7, ГАК-0, Синлаб-71, Ремедика-35, лабораторија болница Козле-16, ЈЗУ (рапид тест) -741, УК Пулмологија со алергологија –3, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 445.795 тестирања на Ковид -19.

*Од евидентираните починати, 10 се со датум на смрт од претходните три недели денес пријавени во ИЈЗ.