Русија планира да го лансира првото вселенско летало Арктик М за следење на климата и животната средина во регионот на Арктикот на крајот на февруари 2021 година, изјави извор во ракетната и вселенската индустрија за Спутник.

„Лансирањето на носачот на ракетата „Сојуз 2.1б“ со блокот „Фрегата“ и првиот сателит „Арктик М“ од космодромот Бајконур е планирано за 28 февруари“, рече изворот.