Руската влада воведе санкции за дипломатите од неколку земји на ЕУ. Според руското Министерство за надворешни работи, шефовите на дипломатските мисии на Германија, Франција и Шведска во Москва биле поканети да разговараат за случајот со затруениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални.

Санкциите вклучуваат забрана за влез за претставници на германскиот владин сектор.

Ова го соопшти денеска задолжената за акционерска должност на германската амбасада во Москва, Бети Грчески, за време на разговор во руското Министерство за надворешни работи, како што дознава германската прес-агенција од канцеларијата во Берлин.

На овој начин, Москва реагира на санкциите што ги воведе ЕУ поради труењето на рускиот опозиционер Алексеј Навални.

Дипломатите не беа претходно информирани за причините. Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Марија Сахаров зборуваше за закажаната средба, пишува германски Билд.

Да потсетиме, ЕУ воведе санкции против првиот заменик шеф на претседателската администрација Сергеј Кириенко, шефот на домашната разузнавачка служба Александар Бортников и двајца заменици министри за одбрана . Русија тогаш најави контра мерки против високи функционери во владиниот сектор во Германија и Франција.