Рускиот лекар и нутриционист Алексеј Коваљков советуваше која диета може да ви помогне ефикасно да изгубите тежина пред Нова година.

Во видео на својот канал на Јутјуб, Коваљков изјави дека е важен составот на производите, а не неговите калории. Ако има малку маснотии, тоа не значи дека производот е корисен.

Експертот објасни дека оние кои консумираат храна со мала содржина на маснотии, а јадат мрсна храна за време на празниците, можат да завршат на интензивна нега со панкреатит или камен во жолчката.

Тоа е неверојатен удар врз црниот дроб и целото тело. На краток рок, диетата со протеини-масти може да биде идеална пред Нова Година, која вклучува многу протеини и маснотии, но не вклучува јаглехидрати, објасни тој.

Со оваа диета, слабеете прилично брзо и ефикасно, додека за време на празниците нема да имате “мастен удар“ врз органите. Може да бидете на таква диета не повеќе од еден месец.

Ако организмот е здрав, тогаш ништо нема да се случи за една или две недели до Нова година, подвлече Коваљков.

Со помош на таква диета може да изгубите околу 100-150 грама на ден.

Лекарот наведе дека употребата на храна со мала содржина на маснотии влијае на хормоналната рамнотежа во организмот. Ако ја отстраните маснотијата, тогаш ние само се топиме, а коските од скелетот ќе паднатна подот, рече тој.

Претходно, лекарот Александар Мјасников ги критикуваше луѓето кои гладуваат пред Нова година со цел да „изгледаат послаби“. Неколку дена без храна, според лекарот, нема да даде никакви резултати. За да изгубите тежина, треба да одржувате диета долго време. Сепак, пред празникот, Мјасников предложи да се јаде помалку од вообичаено.