Командантот на силите Кудс на Иранската револуционерна гарда, Ишмаил Гани, го обвини Израел дека стои зад атентатот врз истакнатиот ирански нуклеарен научник Мохсен Фахризаде, ветувајќи му дека „ќе се приближи до крајот на Израел“.

  • Се приближува кон крајот на Израел – официјалната новинска агенција на Исламската Република Гана го цитираше убиството на научникот во петокот.
  • Овој атентат е последен очаен обид за меѓународна ароганција- додаде тој.
Išmail Gani

Иранскиот претседател Хасан Рухани го обвини Израел за атентат врз иранскиот нуклеарен научник Фахризаде.

Иранското Министерство за одбрана соопшти дека Фахризаде бил „сериозно повреден“ кога напаѓачите пукале во неговиот автомобил пред тие да се судрат со неговите телохранители во нападот пред Техеран во петокот.

Претходно беше објавено дека израелската армија се подготвува за потенцијален напад од Иран, по серијата написи во кои се тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп донел одлука за напад врз Иран пред да ја напушти функцијата на 20 јануари 2021 година.