Министерот за здравство, Венко Филипче пред малку ги објави новите бројки. Тие се следните:

Во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 422
 • Куманово 28
 • Дебар 10
 • Штип 25
 • Прилеп 28
 • Тетово 64
 • Струга 10
 • Велес 38
 • Битола 29
 • Охрид 26
 • Кавадарци 9
 • Гостивар 23
 • Гевгелија 13
 • Струмица 55
 • Крива Паланка 5,
 • Радовиш 10
 • Крушево 1
 • Кочани 13
 • Пробиштип 4
 • Демир Хисар 2
 • Македонски Брод 1
 • Берово 3
 • Валандово 2
 • Виница 1
 • Делчево 6
 • Кратово 3
 • Свети Николе 4
 • Кичево 20
 • Ресен 7
 • Неготино 8

Починати се 14 лица, тројца пациенти од Скопје (51, 60 и 83г), тројца од Куманово (65, 71 и 53г), еден пациент од Дебар (80г), двајца од Прилеп (55 и 56г), еден од Тетово (63г), еден од Велес (65г), еден од Струмица (68г), еден од Радовиш (72г) и еден пациент од Кратово (75г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 292 оздравени пациенти од:

 • Скопје 142
 • Куманово 14
 • Штип 8
 • Прилеп 9
 • Тетово 21
 • Струга 2
 • Велес 2
 • Битола 9
 • Охрид 4
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 4
 • Гевгелија 5
 • Струмица 26
 • Радовиш 7
 • Кочани 6
 • Пробиштип 1
 • Пехчево 1
 • Берово 5
 • Валандово 3
 • Кратово 1
 • Свети Николе 3
 • Кичево 8
 • Ресен 4
 • Неготино 5

Досега во земјата се направени вкупно 240.658 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 28697, бројката на оздравени пациенти е 19771, на починати е 963, а бројот на активни случаи изнесува 7963.