Лекарите објаснија што е „коктелот со антитела“ што го користат за лекување на американскиот претседател: тој е сè уште е во фаза на испитување!

„По препорака на неговиот лекар и медицински експерти, претседателот ќе работи од воената болница Валтер Рид во следните неколку дена“, изјави секретарот за печатот Кејли Макенани.

Додека сè уште беше во Белата куќа, Трамп (74) доби една доза од новиот коктел „Регенерон“ со антитела, изјави докторот на Белата куќа Шин Конли.

Овој третман е сè уште во фаза на клинички испитувања, но сè уште нема добиено регулаторно одобрување.

Трамп, кој повеќепати се сомневаше во сериозноста на пандемијата на коронавирус, вчера објави дека тој и првата дама се позитивни на коронавирусот и дека ќе бидат изолирани.

На почетокот на оваа недела, од Регенерон соопштија дека резултатите на почетните клинички испитувања покажаа дека коктелот, даден интравенски, ја намалува количината на вирус и го забрзува закрепнувањето на нехоспитализираните пациенти со ковид-19.

Американската компанија за биотехнологија во моментов спроведува последни клинички испитувања на хоспитализирани пациенти со ковид-19 и потенцијална употреба на коктели како профилактика, односно средства за превенција.

Антителата се протеини кои се борат против телесни инфекции. Тие обично се произведени од телото како имунолошки одговор и функционираат така што се врзуваат за патогените микроорганизми и ги спречуваат да влезат во клетките.

Затоа научниците тестираат третмани со употреба на антитела добиени од крвта на закрепнати пациенти, т.н. конвалесцентна плазма. Проблемот со овој вид третман е што не може да се користи како вид на масовно лекување.

Експертите исто така можат да го селектираат антителата произведени од пациенти кои страдале од оваа болест и да ги издвојат најефикасните.

„Регенероновиот“ експериментален лек за ковид-19, наречен REGN-KOV2, е комбинација од две антитела, затоа се нарекува и коктел.

Идејата зад употребата на два вида антитела е дека пациентот има поголеми шанси да се бори против вирусот ако мутира за да избегне еден вид антитела.

Минатата година, коктелот од три типа на антитела на Регенерон се покажа како ефикасен во лекувањето на еболата.

Одлуката на здравствениот тим на претседателот да се лекува со неодобрени лекови наиде на критики и длабок скептицизам од професијата.

„Не треба да го третираме претседателот со непроверена лекови“, рече Џереми Фауст, лекар и предавач во болница во Бостон.

„Лошо е за науката, медицината и етиката да им даваат лекови на моќните луѓе што не би им ги давале на другите“, додаде Винај Прасад, професор по медицина на Универзитетот во Сан Франциско.

Од друга страна, Леонард Шлејфер, извршен директор на „Регенерон“, за Њујорк Тајмс изјави: „Сè што можам да кажам е дека тие прашаа дали можат да го користат (лекот) и ние го исполнивме нивното барање“.

Тој додаде дека Трамп не е првиот пациент одобрен за таканаречената „употреба од сочувство“, но „се разбира, кога станува збор за претседателот на САД, тоа го привлече нашето внимание“.