Неколку земјотреси во текот на денот ги изненадија и жителите на Грција и Турција.

Откако регионот го потресоа земјотресите што се случуваат во Хрватска последните денови, предизвикувајќи голема материјална штета и голема трагедија, денешниот ден е енигма за целиот Балкан и пошироко.

Имено, во текот на денот се случија неколку помали земјотреси во Хрватска, но овој пат Грција и Турција беа потресени од земјотреси. Неколку земјотреси се почувствувани во Турција, додека земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала вечерва ја погоди Грција.

Според веб-страницата на ЕМСЦ, Турција била погодена од земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата скала, а како што се наведува земјотресот бил почувствуван во Западна Турција.

Турција беше погодена од земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтер во 20:53 часот по локално време.

Според Евромедитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот бил на 25 километри северозападно од градот Кирикале, со население од 211 000 жители и 43 километри источно од Анкара.

Сеизмолозите на хрватската сеизмолошка служба и денед, околу 13 часот, забележаа „прилично силен земјотрес“ со јачина од 3,8 степени според Рихтер со епицентар на околу 10 километри југозападно од Петриња.

Јачината на земјотресот била 3,8 степени според Рихтер, а интензитетот во епицентарот на 5 степени според ЕМС скалата, објави Сеизмолошката служба при геофизичкиот оддел на Природноматематичкиот факултет.
Aa