Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на префектурата Ибараки во Јапонија.

Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри од брегот на Јапонија. Ројтерс додаде дека не постои опасност од цунами.

Земјотресот, кој ја погоди Јапонија во 5:33 часот по локално време, беше почувствуван во Токио.

Според извештаите на медиумите, земјотресот бил почувствуван и во Олимпиското село и ги исплашил спортистите и новинарите, но според првите информации, не е регистрирана поголема штета, пишува Индех.хр

Според корисниците на Твитер, тој се тресел добри 30 секунди. Луѓето во паника бегале од Олимпиското село, пишува српски Курир.