Седумгодишно девојче е хоспитализирано поради прострелна рана што ја добила при пукањето, по што биле затворен автопатот во Вашингтон, објавија властите.

Полицијата ја пронашла девојката во понеделникот со прострелна рана на ногата на автопатот Балтимор-Вашингтон во областа на рутата 410, по пријавата дека се случило пукањето, објави АП.

Девојчето било пренесено во болница со хеликоптер.

За пукањето се бара 20-годишниот Алек Гери Валбур.