Силни земјотреси утрово го погодија северозападниот дел на Хрватска, тие беа почувствувани во Петриња, Сисак, Загреб, но и во БиХ и Србија.

Силни земјотреси утрово ја погодија северозападна Хрватска.

Првиот силен земјотрес беше во 6 часот и 28 минути во близина на Петриња. Јачината на земјотресот беше 5,0 степени според Рихтер, а интензитетот во епицентарот на VII степен на скалата ЕМС.

Два нови посилни земјотреси со епицентар на 5 километри југоисточно од Петриња, а големината на земјотресите била 4,7 и 4,1 според Рихтер.

Едниот беше во 7 часот и 49 минути, а потоа другиот во 7 часот и 51 минута, со интензитет во епицентарот на VII и VI степени од скалата ЕМС.

Епицентарот бил на длабочина од 10 километри, 44 километри југоисточно од Загреб и 11 километри југозападно од Сисак.

Првиот земјотрес со јачина од 5,2 степени го погоди северозападниот дел на Хрватска со епицентар на 12 километри југозападно од Сисак во понеделникот наутро, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

По земјотресот во Сисак утрово, каде зградите во центарот на градот беа најоштетени, од кои повеќето се под заштита, ситуацијата постепено се смирува.

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ и премиерот Андреј Пленковиќ беа убедени во тоа за време на престојот во Сисак.

Освен во Сисак, земјотресот беше силно почувствуван во Петриња, Глина, Топуско, Мартинска веси и на други места во Бановина и Посавина, а земјотресот ги разбуди жителите на Загреб.

Граѓаните на Сисак, кои ја дочекаа зората на улиците и во парковите, се вратија во своите домови и работни места.

Најмногу страдаа старите згради во центарот на градот. На некои, делови ѕидовите паднаа, оџаци се срушија и фасадата се распадна.

На покана од граѓаните, екипите на Јавната противпожарна бригада ги посети најкритичните места со цел да ја констатираат штетата и да дадат помош на најзагрозените. На некои стари згради, пожарникарите го забранија влезот со ленти.

Според постарите жители на Сисак, ова е најсилниот земјотрес во градот, на кој се сеќаваат.

За време на престојот во Сисак, претседателот Милановиќ и премиерот Андреј Пленковиќ и нивните соработници посетија неколку згради во центарот на градот кои претрпеа најмногу штети. Премиерот Пленковиќ најави дека државата, заснована на искуството на Загреб, ќе им помогне на Сисак и Петриња во санирање на штетите. Тој додаде дека итно ќе биде покрената постапка за пријавување и утврдување на сите штети.

Пожарникарите примиле повеќе од сто повици и имале педесетина интервенции најпрво за да ги осигурат оштетените објекти, а потоа да ги исчистат и поправат.

По посетата на Сисак, претседателот Милановиќ и премиерот Пленковиќ продолжија во Петриња.

Градоначалникот на Петриња вели дека граѓаните пријавуваат штети од земјотресот, претежно испукани sидови и оџаци.

Луѓето во Загреб излегоа на улиците, јави репортерката на Ал azeезира, Николина Завишиќ.

Директорот на цивилната заштита Дамир Трут во понеделникот наутро, непосредно по земјотресот што го погоди Загреб во 6:28 часот, рече дека нема извештаи за штети на граѓаните во главниот град.

Граѓаните само објавија дека е почувствуван земјотрес, никаде не е евидентирано дека има штета, рече Трут во Утринската хроника на Хрватското радио, на прашањето дали земјотресот дополнително го оштетил центарот на Загреб, кој беше оштетен од земјотресот на 22 март годинава.

Сепак, Трут ги советуваше граѓаните да се оддалечат од оштетените згради „во овој момент“, за да не паднат плочките или делот од зградата што претходно беше оштетен.


Според некои информации, земјотресот се почувствувал и во Риека, а граѓаните пријавиле дека се чувствувал и во Запрешиќ.

Потресот се почувствувал во градовите оддалечени 50 километри, а многумина напишале дека траело околу 20 секунди и дека никогаш немале полошо будење.

Земјотресот беше значително почувствуван во областа Краина, но и во Приедор во Босна и Херцеговина, пишува Кликс, повикувајќи се на наводите на читателите.

Земјотресот се почувствува и во некои делови на Србија како благ земјотрес, изјави утрово за Танјуг Републичкиот сеизмолошки институт.

Мал тремор се почувствува во Нови Сад, Бачка Паланка и Нов Белград.


Сеизмологот Крешимир Кук изјави дека епицентарот на земјотресот утрово бил во Покупско, а големината била 5,0 според Рихтер, околу 50 километри југоисточно од Загреб и 12 километри југозападно од Сисак.

Со оглед на силата на земјотресот, можни се последователни земјотреси, не треба да се исклучуваат, додаде тој.

Кук истакна дека штетата може да се очекува во потесниот епицентар, но засега нема информации за штетата.

„Со оглед на силата, овој земјотрес може да предизвика штета“, рече тој, пренесува Хина.

Тој предупреди дека треба да се внимава на зградите кои претрпеа штети во Загреб во земјотресот во март, бидејќи тие се многу поопасни и можна е штета.

Кук додаде дека граѓаните реагираат разумно и добро.

Важно е да се дејствува без паника, рече тој.

Тој потсети дека земјотресот во Покупско беше исто така во 1880 година и дека појавата на земјотресот таму не изненадува.

извор: Алџезаира балкан