На 10-те нови, получасовни епизоди ќе учествуваат познати ликови кои се справуваат со животот, loveубовта и пријателството во нивните 50-ти години, што се покажа уште покомплексно отколку во нивните 30-ти. Сара Обри, водителка на оригиналната содржина на HBO Max, рече: „Јас пораснав со овие ликови и едвај чекам да видам како еволуираше нивната приказна во ова ново поглавје, со искреност, допир, хумор и сакан град што секогаш ги дефинираше“. Синтија Никсон, која ја игра Миранда, исто така потврди на својот Твитер.

Сепак, Ким Катрал, која како секс симбол честопати ја крадеше славата на Кери Бредшо (Сара essесика Паркер), нема да се врати во „Сексот и градот“. Ова го објави уште во 2017 година, а наводната причина е несогласувањето со продуцентската куќа.

Но, се чини дека причината е всушност несогласувањето помеѓу двете актерки, имено Катрал и Паркер. Шпекулациите за лошата врска во децениската професионална врска меѓу актерките започнаа кога сезоната на сериите заврши, се интензивираше со продолженија на филмови и конечно дојде до израз оваа година во мешавина од лични трагедии, интервјуа со познати личности и коментари на социјалните мрежи.