Тестот на унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто за ковид-19 е позитивен, пренесува Ројтерс повикувајќи се на унгарските медиуми.

Како се наведува, е во официјална посета на Тајланд. Тој нема клинички симптоми, карактеристични за короната.

Оваа пролет Сијарто беше првиот дипломат кој дојде во Македонија во услови на карантин. И донесе унгарска помош за Македонија.