На повторното судење за случајот Монструм, кој се однесува на убиството на петмина млади Македонци, на Велики четврток 2012 година, на Смилковското езеро, близу Скопје, обвинителката Фатима Фетаи побара доживотен затвор за тројца првообвинети, за еден 15 години затвор, и за друг обвинет ослободителна пресуда.

Во завршните зборови, Фетаи рече дека нема никакво сомневање дека убиството е извршено на Смилковското езеро и дека тезите кои досега кружеле дека убиството е поврзано со македонското МВР или дека е извршено на друга локација не се точни.

Ако ги погледнете доказите на самото место, ќе откриете дека убиството се случило токму таму каде што биле пронајдени телата, додека сè друго е научна фантастика. Исто така, не е точна тезата дека жртвите биле поврзани со синот и ќерката на поранешниот претседател на македонското собрание, Трајко Велјановски. Обидот на одбраната да ја поврзе целата операција со структурите на МВР е целосно неточен, посочи Фетаи.

Завршниот збор на обвинителката траеше пет часа, а таа по тој повод му се извини на Велјановски за претходната поврзаност со овој случај.

Фетаи рече дека, иако сегашниот македонски премиер Зоран Заев претходно изјави дека вистината за овој случај ќе се открие во таканаречените бомби или прислушуваните разговори, ништо во врска со тоа не се најде во материјалите од тие прислушувани разговори.

Фетаи побара доживотна казна затвор за Халил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, додека за Фејзи Азири побара 15 години затвор.

Тие се товарат за кривично дело тероризам, извршено убиство врз лица од македонска националност со цел загрозување на животот и создавање чувства на несигурност и страв кај граѓаните.