Русија целосно го исполни првиот договор за испорака на противвоздушниот ракетен систем С-400 „Триумф“ на Турција, а вториот договор зависи од одлуката на Анкара, изјави генералниот директор на државната корпорација „Ростех“, Сергеј Чемезов.

Според него, првиот договор за испорака на С-400 бил целосно исполнет: сите елементи на системот биле испорачани во Турција, а Русија, од своја страна, ги добила сите средства. Тој истакна дека спроведувањето на вториот договор зависи од одлуката на Турција.

„Сега топката е на страната на Турција. Ја чекаме одлуката на нашите партнери. „Рособоронекспорт“ е во постојан контакт со турската страна и размислува за понатамошна соработка. Разговараме и за можноста за производство на елементи што можат да се произведат таму “, рече тој на брифингот.

Чемезов посочи дека С-400 е многу сложена техника и дека е нереално да се започне неговото производство од нула. Како што рече, во исто време, постојат изгледи за руско-турска воено-техничка соработка и во други насоки.

„Перспективите, се разбира, постојат. Тој договор беше единствен, бидејќи беше реализиран во земја на НАТО. Преговараме со турските партнери за друга техника, има перспективи “, рече шефот на„ Ростех “.

Русија и Турција потпишаа договор за испорака на системот С-400 од Москва до Анкара во 2017 година. Турција е првата земја на НАТО што ги набавува овие системи од Русија.

Договорот за испорака на С-400, што предизвика криза во односите меѓу Турција и САД, започна во средината на јули минатата година. САД не се откажуваат од обидите да ја принудат Турција да се откаже од руските ракетни системи С-400. Поради фактот што Турција не попушта под притисок, Вашингтон ја исклучи Анкара од американската програма за производство на бомбардери од петтата генерација Ф-35.

Покрај тоа, Соединетите држави и се закануваат на Турција поради купување на С-400 со воведување на низа еднострани санкции, но не брзаат да ги преземат овие чекори, плашејќи се од понатамошни тензии со клучниот сојузник во НАТО, а Анкара предупредува дека ваквите ограничувања нема да останат без одговор.

Во Анкара, сепак, посочуваат дека наместо критики за купување на рускиот систем за воздушна одбрана С-400, Турција очекува алтернативно техничко решение од НАТО. Турција претходно тестираше противвоздушни ракетни системи С-400 во областа Синоп, што го потврди претседателот на таа земја, Реџеп Таип Ердоган.