Четири држави: Пенсилванија, Висконсин, Мичиген и Џорџија оставија настрана ( како неизбројани ) десетици илјади гласови, што ја забави трката за Белата куќа.

Изборната комисија во некои држави одлучи да престане со броењето и да продолжи да работи во среда, односно денес околу 16.00 часот по средно европско време, пренесуваат медиумите.

Некои окрузи во Пенсилванија дури и не започнаа да ги подредуваат гласовите што пристигнаа по пошта, па затоа тоа ќе го сторат тоа во текот на денот.

Поштарите имаа многу работа да завршат бидејќи голем број луѓе гласаа по електронски пат, плашејќи се од короната и се верува дека повеќето од тие гласови ќе му припаднат на eо Бајден, се додава во извештајот, потсетувајќи дека неговата кампања ги охрабри демократите да гласаат предвреме.

Од друга страна, се проценуваше дека гласачите кои денеска излегоа на гласање се повеќе во корист на Трамп.

Трамп и неговиот тим ја повикаа изборната комисија да ги знае резултатите денес, сепак, технички постои можност пребројувањето да трае со недели пред да се потврдат гласовите.