Според податоците на Националниот штаб за цивилна заштита, денес во Хрватска има активни 23.942 случаи на коронавирус.

Меѓу нив, 2.501 пациент се наоѓаат во болница, од кои 258 се на апарати за дишење.

Заклучно со 25 февруари, во Хрватска се регистрирани вкупно 139.415 лица заразени со новиот вирус на корона, од кои 1.964 лица починаа, а 113.509 се опоравија, од кои 3.154 во последните 24 часа.

Во моментов има 57.894 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 780.257 лица, од кои 11.166 во последните 24 часа.


Премиерот Андреј Пленковиќ, кој исто така се зарази со коронавирусот, изјави денеска на отворениот дел од владината седница дека, за жал, епидемијата во Хрватска не стивнува.

Тој забележа дека бројот на заразени лица во Хрватска е тројно зголемен.

  • Бројот значително порасна во последните две недели од ноември. За жал, денес имаме нов рекорд, 4.534 новоинфицирани лица – рече Пленковиќ, кој ја води седницата на владата преку Интернет.

Пленковиќ рече дека владата има информации дека регулаторното тело на ЕУ ќе донесе одлука за вакцината Пфајзер до крајот на годината.

Штом тоа се случи, рече тој, ќе започне дистрибуцијата на вакцината.

Директорот на Институтот за јавно здравје, Крунослав Чапак, рече дека секое лице ќе добие по две дози од вакцината, кои ќе бидат бесплатни за сите граѓани.

По ова тој почна да зборува која вакцина ќе ја примаат хрватские граѓани но вратите останаа затворени за медиумите . Што беше причината никој не знаеше , а тој рече дека ќе бидат известени дополнително за понатамошниот разговор на владата.