Легендарниот Хенри Кисинџер, кој беше државен секретар на САД во ерата на претседателот Ричард Никсон, предупреди дека заканата од нуклеарно оружје сега се дополнува со новата закана од вештачката интелигенција. Според него, ова може да доведе до „до нов суден суд“.

Во раните 1970-ти, кога Советскиот Сојуз беше главен непријател на Америка, Кисинџер разви програма за нормализирање на односите меѓу САД и Кина. Неговата цел беше да го принуди Кремљ да потроши повеќе ресурси за обезбедување на источните граници. Курсот на поранешниот претседател Доналд Трамп, потврден во скоро сите аспекти од Џо Бајден, ги неутрализира резултатите од политиката на соработка со Кина. 97-годишниот Кисинџер смета дека ривалството меѓу двете суперсили крие повеќе ризици отколку студената војна со СССР, пишува Независимаја газета.

Говорејќи на форумот за меѓународни односи во Седона, Кисинџер ја нарече кризата во односите со Кина „најголемиот проблем за Америка и светот“. За прв пат во историјата, постои можност човештвото да престане да постои. Создадовме технологија што надминува сè што можевме да замислиме пред 70 години, рече поранешниот шеф на американската дипломатија и поранешен државен советник на претседателот на Соединетите држави за национална безбедност.

Кисинџер го даде коментарот откако шефот на Пентагон Лојд Остин изјави дека следната голема војна „ќе биде многу поразлична“ од онаа што ја водеа Американците претходно. Поранешниот државен секретар се согласува со оваа изјава. Тој потсети дека за време на советско-американската конфронтација, нуклеарното оружје служеше како сериозна закана. Вештачката интелигенција сега е додадена на нуклеарната технологија. Кина и САД се лидери во оваа област. Ова ја приближува заканата за нов суден ден, рече тој

Употребата на висока технологија во областа на вештачката интелигенција значи дека човекот и машината стануваат партнери и машините можат да стекнат можност да донесуваат свои одлуки. Во текот на воениот конфликт меѓу високотехнолошките сили, ова ќе има колосални последици, рече Кисинџер.

Тој ги разви своите ставови за актуелните односи меѓу САД и Кина во интервју за германскиот весник Велт. Кисинџер ги повика западните влади да го блокираат подемот на Кина, истовремено одржувајќи го мирот меѓу Пекинг и Вашингтон. Според него, Америка мора да направи голем напредок во вештачката интелигенција и да спречи Кина да доминира во секторот. Во теорија, двете страни имаат шанса да ја добијат трката. Но, тие мора да го запрат апетитот на некој начин. САД мора да имаат сигурни средства за одбрана. Но, во светот на високата технологија, САД мора да се стремат кон соживот, рече поранешниот државен секретар.

Кисинџер, исто така, смета дека е потребно да се критикува Европската унија. Ако Европа ја искористи поделбата САД-Кина, тоа ќе ја влоши конфронтацијата и ќе ја продлабочи кризата. Јас не сум приврзаник на крстоносна војна против Кина, ние мора да постигнеме меѓусебно разбирање со оваа земја, рече авторот на една од најголемите политички сензации во 1970-тите – неочекуваната посета на Никсон на Пекинг и неговата средба со Мао Це Тунг.

Се поставува прашањето дали газдата на Белата куќа е подготвен да ги следи препораките на познатиот аналитичар. Прокинеските медиуми на Запад потсетуваат дека конфронтацијата меѓу САД и Кина достигна кризна точка во мандатот на поранешниот претседател Доналд Трамп. Џо Бајден би можел да ја стабилизира ситуацијата. Но, тој, игнорирајќи ги најопасните аспекти на тоа, ја продолжи политиката на неговиот претходник.

Весникот South China Morning Post пишува дека Бајден минатата недела одржал говор во кој го опиша режимот во Кина како авторитарен. Претседателот ги повика пратениците да одобрат трилиони долари потребни за да ги задржат Соединетите држави на исто ниво со Кина. Очигледно, советите на Кисинџер не се совпаѓале со сегашниот американски естаблишмент. Во Америка расположението е поинакво.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин го опиша говорот на Бајден како богохулен и манипулира со вредностите на демократијата. Ова е епизода од бесконечната информативна војна. Нешто друго е посериозно. Кинеската влада одобри 1,4 трилиони долари за ставање крај на зависноста на Кина од западната висока технологија.