Синот на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, Хантер Хантер, рече дека е под истрага во врска со неплаќањето даноци. Истрагата ја спроведуваат федералните обвинители од Делавер.

Хантер Бајден рече дека го сфатил случајот „многу сериозно“, но бил уверен дека „објективната ревизија“ ќе покаже дека тој се занимава со бизнисот „легално и примерено“.

Тимот за транзиција на власта на Бајден рече дека избраниот претседател е „длабоко горд на својот син“.

Хантер рече дека дознал за истрагата во вторникот. Тој не откри детали за случајот.

Хантер (50) беше мета на напади на републиканците за време на предизборната кампања во 2020 година.

Неговото присуство во управниот одбор на украинската енергетска компанија се најде под лупа за време на процесот на гласење за импичмент на Доналд Трамп на почетокот на оваа година.

ПОВЕЌЕ ЗА: