Вечерва играчите на Лацио ќе играат на гости против Зенит во натпреварот од третото коло од групната фаза во Лигата на шампионите.

Римскиот клуб пристигна вчера во Русија, а во авионот не беа Чиро Имобиле, Лукас Леива и Томас Стракоша, кои беа позитивни на коронавирусот. УЕФА им забрани на овие играчи да патуваат на мечот со Зенит, а пред седум дена тие не играа и против Клуб Бриж.

Неколку играчи на римскиот клуб го пропуштија настапот против Клуб Бриж затоа што беа позитивни на круната. Сепак, во центарот на вниманието беа Имобиле, Леива и Стракоша, кои беа негативни пред само неколку дена и играа против Торино.

Имобиле влезе во игра во второто полувреме и погоди за 3-3. Од нив се очекуваше да играат вечерва, но УЕФА го забрани тоа, бидејќи се чини дека сè уште се заразени.

Ова создаде голем скандал во Италија, а како што пишува „Ла Газета дело Спорт“, римскиот клуб може да биде строго казнет. ФИГЦ го истражува целиот случај и веќе е јасно дека Лацио е обвинет за кршење на протоколот Ковид.

Ако се покаже дека тие навистина го прекршиле протоколот, па дури и ги фалсификувале тестовите, тогаш тие ќе бидат строго казнети. На Лацио дури му се заканува исфрлање од Серија А доколку се покаже дека ги прекршиле правилата.