Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, го испрати својот најмлад син, Николај Лукашенко, да го продолжи школувањето во елитно училиште во Москва. Таквата одлука била донесена по ескалацијата на протестите што се разгоруваат во Белорусија по претседателските избори одржани во август.

Николај Коља Лукашенко има 16 години и стана сензација на социјалните мрежи откако почна да се однесува како „наследник“ на својот татко и често да го придружува својот татко на неговите јавни настапи и патувања во странство.

Неодамна, Коља беше снимен како носи воена облека и става автоматска пушка покрај својот татко, додека беа најжестоки масовните протести против Лукашенко пред претседателската палата во Минск.

Според тврдењата на рускиот весник „Комсомолскаја правда“, Николај е во процес на трансфер во интернатот на Московскиот државен универзитет и тајно бил однесен во Москва.

Помладиот Лукашенко првично ги положил испитите за посетување на 10-то одделение на Белорускиот државен универзитет.

Коља ги зеде своите документи и ќе студира во Москва – рече Александар Војтовиќ од Белоруската академија на науките.

Според „Москва тајмс“, неименуван агент на КГБ изјавил дека Николај бил однесен во Москва под превезот на тајност.

Да потсетиме, рускиот претседател Владимир Путин и Александар Лукашенко се состанаа на почетокот на оваа недела, а рускиот лидер го поддржа својот колега и вети заем од 1,5 милиони долари на Минск.