Лекарите предупредуваат дека по седум дена, пациентите со корона вирус можат или да се чувствуваат подобро или нивната состојба брзо да се влоши. Трамп има низа фактори кои го зголемуваат ризикот тој да биде многу голем.

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија имаат вирус на корона, покажа тест спроведен денес, по веста дека неговиот најблизок соработник има вирус на корона. Лекарите предупредија дека американскиот претседател има голем број фактори кои го изложуваат на ризик од компликации поради Ковид-19, вклучително и неговата возраст и прекумерна тежина.

Трамп (74) во петокот на Твитер објави дека тој и неговата сопруга Меланија се позитивни на вирусот корона. Студија објавена во март во медицинското списание „Лансет“ покажа дека иако вкупната стапка на смртност кај луѓето со коронавирус е 1,4 проценти, таа се искачи на 8,6 проценти кај луѓето во 70-тите години. Студијата се базира на податоци од Кина.