Белгиски федерални обвинители уапсиле две малолетни лица под сомнение дека планирале терористички напад, пренесува Гардијан.

Осомничените 16-годишник и 17-годишник се уапсени на 31 октомври по рациите во градовите Еупен и Ла Каламин, лоцирани во регионот Лиеж. Обвинителството соопшти дека се осомничени за „обид за терористичко убиство и учество во терористичка организација”.

Дверте момчиња планирале напад врз полицаец. Пред да бидат осомничени, тие снимиле и видео во кое се заколнуваат на верност кон Исламската држава.