Џуриќ: Сега имаме шанса да градиме трајно добри и блиски односи со Соединетите држави

За Србија е многу важно американскиот специјален пратеник Ричард Гренел да дојде во Белград и Приштина многу брзо по потпишувањето на договорот во Вашингтон, изјави денеска директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија Марко Đуриќ и додаде дека американскиот претседател Доналд Трамп се движи кон спроведување на договорот преку Гренел. од Белата куќа.

Џуриќ оцени дека градењето на односите со Соединетите држави преку зајакнување на економската соработка е исклучително важно за Србија и дека тоа ни создава шанси да градиме трајно добри и блиски односи со САД во иднина.

  • Тоа е нешто што би го наследиле идните генерации, ако Србија конечно, заедно со нашите традиционални пријатели од Истокот и регионот, има уште еден столб на кој почиваат нашата стабилност и државност – рече Џуриќ за ТВ Хепи.

Тој истакна дека Србија постигнала неколку важни работи во Вашингтон, потенцирајќи, пред сè, дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, успеа да ја отстрани од дневниот ред приказната за взаемно признавање на Косово и Србија.