Во Хаг се најавува апсење на Хашим Тачи, изјави доцна синоќа, министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ и посочи дека е скоро 99 проценти сигурно дека тоа ќе биде сторено.

Дачиќ, како гостин во емисијата „Кирилица“ на телевизијата „Хепи“, рече дека Тачи знае што му се подготвува и дека судот нема да објави дали обвинението против Тачи е прифатено или не.

Дали (Тачи) ќе биде осуден или не, не знам. Но, тој ќе биде уапсен, а веројатноста за тоа е 99 проценти, рече Дачиќ.

Тој посочи дека не треба да се радуваат на тоа, туку треба да продолжат да бараат докази.

Треба да учиме од Евреите, да знаеме за секоја жртва, историја, да запомниме, едноставно да бидеме наша национална болка што треба да ја пренесуваме од генерација на генерација – рече Дачиќ.

Тој вели дека Србите треба да простат, но има и такви луѓе на кои не може да им се прости. Србите не треба постојано да им се извинуваат за нешто бидејќи, како што рече, тие не убија уште повеќе Срби, изјави Дачиќ.