Четири лица биле застрелани во куќа во селото Расно во општина Сјеница на Пештерската висорамнина.

Масакр кај Сјеница: Четворица убиени во куќата, само едно лице давало знаци на живот

Според првите информации, причина за ужасното злосторство се лошите семејни односи, бидејќи осомничениот, кој дошол од Германија каде е на привремена работа, ја убил својата поранешна сопруга, нејзината мајка и нејзиниот татко, додека нејзиниот брат бил тешко повреден.

Во масакрот во селото Раснo близу Сјеница, загинаа Фехим Ш. (63), неговата сопруга Шефка Ш. (59) и ќерката Бисера Ш. (43), а ранети се Беким Ш. (34) и уште двајца соседи кои биле сместени во болницата во Сјеница, објави Објектив.рс.

Осомничениот за повеќекратното убиство на Енедин Т. (43) во моментов е во бегство.

Според непотврдени медиумски извештаи, мотив за ужасното злосторство во Расно биле лошите семејни односи.

Според Информер, осомничениот неодамна дошол од Германија, каде што привремено работи, а потоа ги убил поранешната сопруга, нејзината мајка и нејзиниот татко, додека сериозно го повредил братот на својата поранешна сопруга и лекарите се борат за неговиот живот.

Осомничениот по злосторството избегал од местото на настанот и во тек е опсежна потрага по него.