На 08.11.2020 во 02.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека настанал пожар во куќа во место викано „Ново Куманово“.

По излегување на местото на настанот од полициски службеници и Територијалната противпожарна единица Куманово било утврдено дека станува збор за четири куќи, сопственост на Т.И., Р.А., Ј.И. и В.А.

Пожарот бил изгаснат од екипи на Територијалната противпожарна единица Куманово. Увид извршила увидна екипа на СВР Куманово.