Студентите се собраа во кампусот на Универзитетот Босфор, извикувајќи „АКП подалеку од нашиот универзитет“

Турската полиција денеска се судри во Истанбул со стотици студенти кои демонстрираа против одлуката на претседателот Реџеп Таип Ердоган да го назначи Мелих Булу, член на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), за ректор на еден од најпрестижните универзитети во Турција. избори.

Студентите се побунија, верувајќи дека назначувањето на Булу е обид на Ердоган да ги ограничи академските права и побараа да им се дозволи на Универзитетот да го избере својот ректор, пренесува Асошиејтед Прес, а пренесува Танјуг.