Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавашоглу отпатува во Брисел во четвртокот да се состане со министерот за надворешни работи на ЕУ, Џозеп Борел, а во петокот со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во следните неколку недели, претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и претседателот на Советот на Европа, Чарлс Мишел, исто така, ќе ја посетат Турција.

Сè започна пред околу десет недели кога Реџеп Таип Ердоган ja смени нарацијата.

Ние не се гледаме себе си на друго место освен во Европа и сакаме да градиме иднина со Европа, рече турскиот претседател.

Оттогаш, тој често споменуваше европски пријатели, а неодамна рече: Подготвени сме да ги вратиме нашите односи со ЕУ на вистинскиот пат.

Само неколку недели претходно, тој ги обвини европските политичари дека се алки на нацистичкиот ланец, а есента му препорача на својот француски колега Емануел Макрон да оди на „психијатриско лекување“. Но од неодамна двајцата претседатели беа во преписка, во која меѓусебно се нарекуваат „пријатели“.

Причината што Ердоган одеднаш се приближува до ЕУ лежи во фактот дека Турција се најде во изолирана позиција во светот по промената на владата во Соединетите држави.

Мислам дека треба да ги разгледаме ефектите од постојните санкции (врз Турција) и да одлучиме дали треба да се стори нешто друго – рече Ентони Блинкен, фаворит на новиот американски претседател Џо Бајден за позицијата министер за надворешни работи, во вторникот пред пратениците во Вашингтон и ја нарече Турција „таканаречен стратешки партнер“.

Турската влада е исто така под притисок на големи домашни проблеми.

Турција никогаш не изгуби толку многу доверба како во изминатите неколку години“, рече Хусеин Багчи, професор по меѓународни односи на престижниот универзитет ОДТУ во Анкара.

Затоа Анкара сака да се приближи до ЕУ и тоа со големи чекори, пишува Велт. Најважен застапник на Ердоган е канцеларката Ангела Меркел, а посетата на Чавушоглу на Брисел официјално ќе означи почеток на пресврт во односите иницирани од Ердоган и германската канцеларка.

Во завршната декларација на самитот во декември, шефовите на држави и влади се заканија дека ќе воведат нови санкции кон Турција за незаконско барање гас во кипарските води, но и понудија позитивна агенда и добрососедски односи под притисок на Меркел, но Жосеп Борел рече дека добрососедските односи бараат две страни.

Ердоган е под голем притисок. Му требаат сојузници. Во 2017 година, новиот американски претседател го карактеризираше како „автократ“ кој „мора да ја плати цената“ на неговата политика. Покрај тоа, Вашингтон има намера да ја прошири воената соработка со Грција и да изгради поморска база на границата со Турција. Нему му се закануваат и нови санкции од Бајден, кои веќе ги донесе Конгресот, бидејќи Турција – спротивно на правилата на НАТО, купи руски системи за противвоздушна одбрана С-400 кон средината на 2019 година.