Светската здравствена организација се надева дека кризавата со Ковид-19 ќе помина за помалку од две години, изјави денеска генералниот дирекор на СЗО, Тедрос Адханом Гебреисус.

Тој додаде дека шпанскиот грип што се појави во 1918 година траше две години/

– Сега нашата ситуација е таква што имаме повеќе технологија, но со поголемата поврзаност вирусот има поголеми шанси да се прошири, може да се движи побрзо, посочи Гебреисус.


Напишете коментар