Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Азовски полк

Се предаде и заменик командантот на „Азовците“: Вчера најавуваше специјална операција, а денес…

„Заменик-командантот на Азовскиот полк, Свјатослав „Калина“ Паламар, го напушти Азовстал“, тврди дописничката на рускиот Прв канал, Ирина Куксенкова. Тој го предаде своето оружје - личен митралез и пиштол. Се уште не е јасно дали

КАДЕ ИСЧЕЗНАА КОМАНДАНТИТЕ НА АЗОВ ОД МАРИУПОЛ? РУСИТЕ БЕСНИ, НЕ СЕ МЕЃУ ВОЈНИЦИТЕ КОИ СЕ ПРЕДАЛЕ!

Лидерот на самопрогласената Народна Република Доњецк, Денис Пушилин, изјави дека украинските команданти од Азовстал во Мариупол не се меѓу оние кои досега се предале. И сепаратистите и руското Министерство за одбрана објавија дека се

ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА СНИМКАТА ОД ДРОН ЗА ВРЕМЕ НА ЕВАКУАЦИЈАТА ОД АЗОВСТАЛ – “ГО ПОЛОЖИЈА…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека во понеделникот е постигнат договор за евакуација на ранетите украински војници од фабриката за челик Азовстал. И покрај фактот што бранителите ја одбија понудата на Русија да се предадат

РУСКИ ПОЛИТИЧАРИ БАРААТ СМРТНА КАЗНА ЗА ВОЈНИЦИТЕ ОД АЗОВСТАЛ!

Рускиот парламент ја разгледува можноста за забрана на размената на војниците на украинскиот полк Азов кои, според извештајот на руското Министерство за одбрана, им се предале на руските сили во Украина, пренесува Ројтерс. Утрово

КОМАНДАНТОТ НА АЗОВСКИОТ ПОЛК: „Водиме КРВАВИ БИТКИ! Горд сум на своите војници!“ (ВИДЕО)

Командантот на Азовскиот полк, потполковник Денис Прокопенко, во видео порака ја опиша драматичната ситуација во фабриката за челик Азовстал во Мариупол. „70-ти ден по ред Мариуполскиот гарнизон се соочува со супериорни