Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Денот на победата над фашизмот

Бен Валас: „Путин и руските генерали со своето однесување го отсликуваат фашизмот од пред 77…

Британскиот министер за одбрана, Бен Валас, по повод Денот на победата над фашизмот, денеска одржа говор во Музејот на националната армија во Лондон, каде го разгледа и однесувањето на Владимир Путин, кое според него е еднакво на

Владината делегација положи цвеќе на спомен обележјето на партизанските гробишта во Бутел!

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, од министерот за локална самоуправа Горан Милевски и од заменик-министерот за правда Агим Нухиу, положија цвеќе на спомен

Пендаровски: „Победата над фашизмот е и победа за Европа!“

Денес гледаме дека победата на слободата, човековите права, демократијата и еднаквоста е загрозена во моментот кога поверувавме дека е целосно извојувана. Токму денес, во екот на новите крвопролевања, треба повеќе од кога било да се

ЈАСНА ПОРАКАТА ШТО МУ ЈА ИСПРАЌА ПУТИН НА ЗАПАДОТ: На Црвениот плоштад и оружје кое испалува…

Русија одржа генерална проба за воената парада во саботата, во спомен на Денот на победата на 9 мај, кога земјата го одбележува поразот на нацистичка Германија за време на Втората светска војна, пишува Abc News . Овогодинешниот Ден

ДВОЕН ИГРАЧ: Додик се извини и ја одби поканата од официјална Москва за присуство на парадата на 9.…

Лидерот на СНСД и член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, доби покана од официјална Москва да присуствува на парадата на 9 мај, со која се одбележува Денот на победата над фашизмот. Тој ја одбил поканата. Во