Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Ден на победата над фашизмот

ВЛАДИМИР ПУТИН ПОНИЖЕН: Хакирана страницата на руската државна телевизија: „ТВ И ВЛАСТИТЕ ЛАЖАТ!“

Владимир Путин беше понижен, кога на страницата на руската државна телевизија на интернет, се најдоа пораки од анти-воени демонстранти за време на националниот „Ден на победата“, оценува британски Експрес. Денеска, 9 мај, Русите ја

Дел од атмосферата на пригодната свеченост во нашиот главен град по повод 9. мај – Денот на…

Изборот на македонскиот народ заедно со сите други народи беше македонската држава да биде создадена како дом на слободата за сите нејзини граѓани, без исклучок, држава на сите и за сите, како што е денеска ЕУ, напредна и прогресивна.

ИНЦИДЕНТ ВО ПОЛСКА: Рускиот амбасадор посипан со ЦРВЕНА БОЈА за време на положувањето цвеќе во…

За време на прославата на Денот на победата над фашизмот во Полска, во главниот град на оваа земја се случи инцидент во кој рускиот амбасадор беше облеан во црвено. Имено, според руските медиуми, амбасадорот на Руската Федерација во

Маричиќ: „Злото што го направи фашизмот никогаш не смее да се повтори за доброто на идните…

9-ти мај e симбол на херојството и единството на луѓето кои ги бранеа своите држави и целиот свет од најголемото зло на минатиот век – фашизмот. Овој историски датум нè предупредува дека злото што го направи фашизмот никогаш не смее да

„ЗАТИШЈЕ ПРЕД БУРА“, НО СО ПОЗНАТАТА РЕТОРИКА НА ПУТИН! ПОЧНА ФАМОЗНАТА ВОЕНА ПАРАДА ВО МОСКВА:…

Русија традиционално го одбележува Денот на победата над фашизмот од Втората светска војна со голема воена парада во Москва, како и во други 28 руски градови. Точно во 10 часот по московско време започна парадата со камбаната од

Денес е 9. мај – Ден на Европа и Ден на победата над фашизмот!

Историјат на ЕУ Денот на Европа – 9 мај, е воспоставен како ден на сеќавањето на декларацијата на францускиот министер за надворешни работи Роберт Шуман во 1950 година, којашто се смета за прв официјален чекор во создавањето на ЕУ.