Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Евакуација

Пожар во Калифорнија, евакуирани 2.000 луѓе

Пожарот во северниот дел на Калифорнија, во близина на границата со Орегон, принуди 2.000 жители да се евакуираат, соопштија денеска претставници на локалните власти. Пожарот, кој избувна во петокот, изгоре голем број куќи и

Илјадници луѓе евакуирани од Сиднеј, се очекуваат уште интензивни врнежи

Десетици илјади жители на Сиднеј беа принудени на евакуација поради обилните врнежи дожд што предизвикаа поплави во најголемиот австралиски град, со прогнози на метеоролозите дека врнежите ќе потраат. Екстремно нискиот воздушен притисок

Руското МО за утре најави хуманитарен коридор за евакуација на цивили од фабриката Азот во…

Руското Министерство за одбрана за утре најави отворање на хуманитарен коридор за цивили од територијата на фабриката Азот во Северодоњецк и ги повика украинските сили да го положат оружјето. – Водени од хуманите принципи, вооружените

ГОЛЕМ ПРИТИСОК ВРЗ РУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Во Државната Дума бараат смртна казна за бранителите на…

Неизвесна е судбината на стотици припадници на украинскиот баталјон Азов кои се предадоа од фабриката за челик Азовстал во Мариупол. Сè уште е неизвесна судбината на стотиците припадници на десничарскиот баталјон Азов, кои се предадоа

УКРАИНЦИТЕ ИЗМАМЕНИ !? Москва може да донесе закон со кој ќе се откаже од размената на бранителите…

Украина ја обвини Русија за измама откако рускиот парламент објави дека ќе го повлече договорот за размена на руски воени заробеници за членови на украинскиот баталјон Азов, од кои околу 250 минатиот ден ја напуштија фабриката за челик

Ова се евакуираните војници на полкот Азов од фабриката Азовстал – КАКВА СУДБИНА ГИ ОЧЕКУВА…

Украинските војници со автобус ја напуштаат опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол. Вкупно 265 војници, од кои 51 тешко ранет, им се предале на руските вооружени сили. Руските истражители сега планираат да ги сослушаат, а се

ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА СНИМКАТА ОД ДРОН ЗА ВРЕМЕ НА ЕВАКУАЦИЈАТА ОД АЗОВСТАЛ – “ГО ПОЛОЖИЈА…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека во понеделникот е постигнат договор за евакуација на ранетите украински војници од фабриката за челик Азовстал. И покрај фактот што бранителите ја одбија понудата на Русија да се предадат

Дали ги чека смрттна казна бранителите на фабриката Азовстал !? Претседателот на Руската Дума:…

Рускиот парламент односно Руската Дума, расправа за ослободување на борците на украинскиот полк Азов, заробени во фабриката за челик Азовстал во Мариупол, и нивната размена за руски затвореници.  Сепак, руската медиумска агенција ТАСС

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СЦЕНИ И ПОТРЕСНИ МОМЕНТИ ОД ЕВАКУАЦИЈАТА НА БРАНИТЕЛИТЕ ОД ФАБРИКАТА АЗОВСТАЛ: “На…

Украинската армија во вторникот објави дека работи на евакуација на преостанатите војници од нивното последно упориште во опколеното пристаниште Мариупол, препуштајќи ја контролата над тој град на Русија. Евакуацијата веројатно го

КАКВА ЌЕ БИДЕ СУДБИНАТА НА ЕВАКУИРАНИТЕ БРАНИТЕЛИ ОД МАРИУПОЛ !? Неколку војници од фабриката…

Околу 53 повредени Украинци, кои доцна синоќа беа евакуирани со автобус од фабриката за челик Азовстал, пристигнаа во градот Новоазовск, кој е под руска контрола, објави Sky News. Новоазовск е на околу 50 километри источно од Мариупол,