Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Запад

Владимир Путин повторно го обвини Западот: “Своите грешки ги префрлаат на целиот свет!“

Група земји од БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужна Африка) денес ги поддржаа разговорите помеѓу Русија и Украина, објави официјалната веб-страница на Кремљ. Во својот говор на самитот, претседателот на Русија, Владимир Путин ги

“Додека Кина знае што сака, Западот сам си ‘пука’ во глава!“ – шокантно обраќање…

Марија Захарова, портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, го коментираше вчерашниот разговор меѓу претседателот на Русија, Владимир Путин и неговиот кинески колега Си Џинпинг. Претседателот на Русија, Владимир

Москва подготвена да даде значителен придонес во решавањето на меѓународната криза со храна, но само…

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со италијанскиот премиер Марио Драги нагласи дека Москва е подготвена да даде значителен придонес во решавањето на меѓународната криза со храна, но само доколку Западот ги укине

Лавров повторно му се заканува на Западот: „Ова што го правите претставува сериозен чекор кон…

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, предупреди дека испораката на оружје од западните земји во Украина, кое е способно да ја погоди руската територија, може да биде „сериозен чекор кон неприфатлива ескалација“,

Кристофер Хил: „Мислам дека има само еден пат за Србија, а тоа е Западот, тоа е Европската Унија.“

Во пресрет на утрешната најавена средба на амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил со српскиот претседател Александар Вучиќ, тој за Политика изјави дека за Србија има само еден пат, а тоа е Западот и ЕУ, порачувајќи дека во животот

Во Истанбул одржан голем собир за поддршка на опозиционерката осудена за навреда на Ердоган.

Десетици илјади луѓе се собраа во најголемиот турски град, Истанбул, за поддршка на водечката опозициска политичарка, Канан Кафтанчиоглу. Кафтанчиоглу, која го предводи истанбулскиот огранок на секуларната Републиканска народна

Подољак: „Војната нема да заврши. Само ќе биде ставена на пауза некое време!“

Украина денеска ја отфрли можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати никаков договор со Москва што вклучува отстапување на територија. Признавајќи дека позицијата на Киев за војната

ВО СРБИЈА ЗАЧЕСТИЈА ЗАКАНИТЕ СО БОМБИ ВО УЧИЛИШТАТА! БРНАБИЌ: „ТОА Е ПОРАКА БИДЕЈЌИ НЕ Ѝ ВОВЕДОВМЕ…

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, во вторникот рече дека честите дојави за бомби претставуваат притисок од странство врз Србија бидејќи таа не воведе санкции кон Русија по инвазијата на Украина, како што тоа го направија повеќето

МОСКВА ГЛУМИ ЖРТВА – ЛАВРОВ: „ЗАПАДОТ НА РУСИЈА Ѝ ОБЈАВИ ЦЕЛОСНА ХИБРИДНА ВОЈНА! ПОСЛЕДИЦИТЕ…

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во саботата изјави дека Западот објавил „целосна хибридна војна“ против Русија и дека е тешко да се предвиди колку долго ќе трае. Во говорот на 80. ден од руската инвазија на

Владимир Путин тврди: “Западните санкции против Русија предизвикуваат глобална криза!“

„Санкциите наметнати на Русија од Западот провоцираат глобална криза“, изјави денес претседателот на Русија, Владимир Путин за време на состанокот за економски прашања. „Нивните творци, водени од краткорочни и надуени политички амбиции