Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Кишињев

Уапсен поранешниот претседател на Молдавија! Официјален Кремљ изрази загриженост за прорускиот лидер

Молдавскиот суд во четвртокот му одреди 30-дневен домашен притвор на поранешниот претседател и проруски опозициски лидер Игор Додон за да му дозволи на обвинителството да ги испита наводите за корупција и предавство. Окружниот суд во

МОЛДАВИЈА БАРА ИТНО ПОВЕЛКУВАЊЕ НА РУСКАТА ВОЈСКА ОД ПРИДЊЕСТРОВЈЕ – Премиерката на државата…

Со помош на Обединетите нации (ОН), Молдавија бара повлекување на руската армија од територијата на Придњестровје, бидејќи сака да се најде мирно решение за конфликтот, кажа молдавската премиерка Наталија Гаврилица. „Молдавија ја