Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Мевлут Чавушоглу

Чавушоглу: Турција сè уште се обидува да ги доведе претседателите на Русија и Украина на…

Турција сè уште работи на организирање средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Володимир Зеленски, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу за турскиот канал НТВ.

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ДРЖАВА И “ЗАБИ НОЖ ВО ГРБОТ“ НА РУСИЈА – Остро се противеа на санкциите а…

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу најави дека Анкара ќе мора да се приклучи на санкциите против Русија доколку тие бидат одобрени од Обединетите нации. Познато е дека претходнор претседателот на Турција, Реџеп

Чавушолу: Снимката од Буча е срам за целото човештво

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека снимките од цивилни жртви и уништувања во украинскиот град Буча се навистина неприфатливи и срамни за целото човештво, јавува Anadolu Agency (AA). Чавушоглу е во

Турција со пофални зборови до рускиот олигарх: „Абрамовиќ искрено работи на завршување на војната“

Турција соопшти дека рускиот олигарх и се уште сопственик на англискиот фудбалски клуб Челзи, Роман Абрамовиќ - искрено работи на ставање крај на војната во Украина.  Да потсетиме, Абрамовиќ неочекувано присуствуваше на преговорите

Се огласи првиот човек на турската дипломатија по преговорите во Истанбул: „Ова е најголемиот…

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу изјави дека првата средба лице в лице меѓу двете делегации по повеќе од две недели доведе до значителен напредок од почетокот на разговорите помеѓу Русија и Украина. Чавушолу

Првиот човек на турската дипломатија потвди: „Руските олигарси се добредојдени во Турција“

„Руските олигарси се добредојдени во Турција, но мора да го почитуваат меѓународното право за да работат“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, цитиран од медиумската агенција Ројтерс.  Турција остро ја

Чавушолу: Турција се спротивстави на анексијата на Крим, ако светот тогаш реагираше подобро, денес…

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу за време на партискиот состанок во Анталија изјави дека Турција сака признавање на независноста на Украина. Чавушолу посочи дека Турција работи на постигнување мир и дека има силни

Анкара: Русија и Украина се се поблиску до договор за клучните прашања, се надеваме на примирје

„Русија и Украина се приближуваат до договор за „клучните“ прашања“, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, додавајќи дека се надева дека ќе се постигне примирје доколку двете страни не се откажат од досегашниот

Ердоган: Го испраќам Чавушолу во Русија и Украина за да ги продолжи напорите за воспоставување мир

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека министерот за надворешни работи на земјата Мевлут Чавушоглу во следните два дена ќе ги посети Русија и Украина за да разговара со тамошните власти за актуелните случувања во Украина,

Чавушолу тврди: Путин не е против средбата со Зеленски

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не е против директни разговори со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Чавушолу ова му го кажа на турскиот претседател Реџеп