Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

ОДКБ

Лукашенко го обвини Западот: “Тие сакаат да го продолжат конфликтот во Украина за да ја ослабнат…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко повика на единство на рускиот воен сојуз. Лукашенко го обвини Западот дека сака да го продолжи конфликтот во Украина во обид да ја ослабне Русија што е можно повеќе. Тој зборуваше на

Што се случува во Казахстан, зошто започнаа немирите во таа држава, како Русија се вклучува во…

Безбедносните сили во Казахстан соопштија дека убиле десетици демонстранти во главниот град за да ги смират масовните немири кој што избија пред неколку дена. Војници од други земји, вклучително и Русија, се испратени да помогнат во

Повеќе од 70 руски авиони директно се упатуваат кон територијата на Казахстан, што се случува !?

Итно се префрлаат повеќе од 70 борбени авиони IL-76 и пет авиони AN-124 во Казахстан. Ова преставува дел од единица на рускиот контингент во рамките на силите на Здружениот договор за безбедност (ОДКС), изјави претставникот на

Казахстан на работ пред војна: Повеќе од десет демостранти се убиени. Руските воени сили се веќе…

Десетици анти-владини демонстранти се убиени во операцијата за воспоставување ред во главниот град Алмати, јавуваат локалните медиуми. Демонстрантите се обиделе да ја преземат контролата врз полициските станици во

ОДКБ испраќа воени сили во Казахстан, 45-от полк на руските воздухопловни сили се активира за помош.…

Советот за колективна безбедност на ОДКБ донесе одлука за испраќање мировни војници во Казахстан на ограничено време со цел да се стабилизира ситуацијата во таа држава, изјави премиерот на Ерменија, Никола Пашинјан. Претходно