Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Охридска Архиепископија

Мицкоски: „Ковачевски и Османи можат да стават потпис на што било. Јас го разбирам Османи, но не…

Доколку Владата го прифати барањато на бугарскиот претседател на Бугарија Румен Радев упатено до неговиот француски колега Емануел Макрон за добивање писмени гаранции дека земјава ќе го испочитува договореното со Бугарија, тоа ќе значи

СТУДЕН ТУШ ВО БЕЛГРАД – “Нож во грбот“ за Српската Православна Црква: ВСЕЛЕНСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА…

Вселенската патријаршија денес соопшти дека ја признава Црква на Македонија. Според соопштението, се тврди дека Всленската патријаршија го признава името на нашата црква како Охридска Архепископија. Признавањето на Охридската

Ковачевски: “Сега нашата православна црква е во заедница со сите православни цркви“

Премиерот Димитар Ковачевски упати благодарност до вселенскиот патријарх г. г. Вартоломеј за признавањето на Охридската Архиепископија за канонска. „Иако со овој чин конечниот статус и име сѐ уште не се решени, најважниот и најголем

ИСТОРИСКИ НАСТАН – Вселенската Патријаршија ја призна нашата Црква Охридската Архиепископија…

Со одлуката на денешното заседание на Светиот Синод на Вселенската Патријаршија, возглавен од Неговата Сесветост, Патријархот Вселенски г. г. Вартоломеј, се отстранува повеќедецениската шизма наложена врз нашата древна Охридска